Vreme je lepo i želiš da odeš u divljinu. Bez obzira da li želiš da kampuješ jednu noć ili nedelju dana, ovaj članak će te naučiti tome.
Ovde ćemo govoriti o dubljim detaljima planiranja putovanja, uključujući:
Sužavanje izbora za putovanje: Razumevanje ključnih parametara tvog putovanja postaviće te na put ka uspehu od samog početka.
Izbor određene destinacije: Nauči prednosti i mane različitih resursa koji ti mogu pomoći da odrediš svoju specifičnu destinaciju.
Detalji rute: Znanje o tome koliko milja treba da pređeš pre nego što zaspiš, gde ćeš dobiti vodu i druge ključne detalje je važno utvrditi pre nego što kročiš na stazu.
Oprema i potrepštine: Da li su ti potrebne dozvole? Kakvi su očekivani uslovi na stazi? Da li će biti dosadnih insekata? Koliko hrane će ti trebati? Ovo su pitanja koja će odrediti kako ćeš se spakovati.
Završne pripreme: Pre nego što kreneš, postoji nekoliko poslovnih detalja koje treba da završiš.
Sužavanje izbora za putovanje
Prvo morate odlučiti o parametrima vašeg putovanja; to će vam pomoći da suzite svoje opcije kako biste odabrali određenu destinaciju.
Vreme naspram udaljenosti: Vaš izbor destinacije za planinarenje će uglavnom biti ograničen sa dva primarna faktora (koliko vremena imate i koliko daleko želite da idete):
Koliko vremena imate: Ako ste ograničeni vremenom, treba da znate koliko milja želite da pređete svakog dana i da osigurate da ruta koju odaberete bude unutar vaših vremenskih ograničenja. Većina ljudi planira da pešači 3-10 milja dnevno, zavisno od toga u kakvoj ste kondiciji i koliki je uspon.
Koliko daleko želite da idete: Ako birate destinaciju sa fiksnom dužinom, i dalje ćete odlučiti koliko milja želite da pešačite svakog dana, ali će ovo odrediti koliko dana ćete biti na stazi.
Region i estetika: Ako imate samo vikend, odaberite mesto blizu kuće kako biste mogli više vremena provesti na stazi nego na putu. Ili možda odlučite da tražite određenu okolinu ili lokaciju, što može biti vredno vašeg vremena putovanja. Pustinja ili šuma? Stenoviti vrhovi ili bujni vodopadi? Ovi detalji će oblikovati logistiku vašeg putovanja.
Veličina grupe: Ako idete sami, imate više fleksibilnosti u brzini pešačenja i gde da stanete za noćenje; ako ste sa drugima, moraćete da se prilagodite tempu najsporijeg člana vaše grupe. Ipak, sa drugima, možete smanjiti težinu vašeg ranca deljenjem šatora, štednjaka, hrane, itd. Takođe imajte na umu da neke staze ne mogu da zadovolje zahteve za prostor za šatore za veće grupe.
Vreme pripreme: Ako idete sledeće nedelje, vaša destinacija može biti drugačija nego ako je vaše putovanje za tri meseca.
Bazni kamp: Takođe možete odlučiti da pešačite do baznog kampa sa kog ćete raditi dnevne šetnje ili uspone na vrhove. Ako ste sa drugima, razmislite o deljenju dodatne težine većeg, udobnijeg šatora (jedna osoba može nositi tendu i podlogu, jedna telo šatora, jedna štapove).
Godišnje doba i vreme: Neke staze neće biti pristupačne početkom proleća jer su pokrivene snegom.
Izbor određene destinacije
Kada već imate opšte parametre, postoji nekoliko načina da pronađete rute koje će zadovoljiti vaše ciljeve i biti primerene vašem nivou veštine:
Vodiči i veb sajtovi su odlični resursi jer možete videti sve podatke koje verovatno trebate: težinu staze, udaljenost, uspon, uputstva, izvore vode, karakteristike staze i detalje kao što su da li su psi dozvoljeni. Veb sajtovi takođe mogu prikazivati nedavne izveštaje o putovanjima koji vam mogu pružiti odličan osećaj o tome kako će put zaista biti u vreme kada planirate da ga pešačite.
Iskustva drugih ljudi: Ako idete sa prijateljima, ili poznajete ljude koji vole da kampuju, oni vam možda mogu predložiti neka odlična mesta; samo se pobrinite da razumeju vaše zahteve koje ste već suzili unapred.
Razgovarajte sa lokalnim stanovništvom: Takođe možete pokušati da kontaktirate lokalne planinarske organizacije ili oblasti čuvara prirode na području gde želite da putujete. Čuvari prirode će imati najaktuelnije informacije o stanju staze i uvek je dobra ideja da ih kontaktirate pre putovanja, bez obzira na sve.
Topografske mape: Ako znate region koji želite da posetite i osećate se udobno čitajući topografsku mapu, možda ćete moći da izaberete rutu na osnovu detalja koje možete tamo saznati. Ipak je verovatno dobra ideja da proverite svoj izbor sa drugima koji imaju aktuelnije informacije o stazi – mape mogu brzo zastariti.
Detalji rute
Dakle, izabrali ste svoju stazu, sada je vreme da je zaista upoznate i napravite svoj plan za svaki dan. Pre putovanja, nabavite detaljnu topografsku mapu vaše rute i proučite je.
Potražite sledeće kako ne biste imali neugodna iznenađenja na stazi:
Kampovi: Prvo, saznajte gde su uspostavljeni kampovi. Ako je predaleko od jednog kampa do sledećeg, pokušajte da pronađete još nekomesto gde možete prenoćiti. Poznavanje čitanja topografske mape pomoći će vam, ili možete dobiti detalje iz izveštaja sa putovanja ili drugih resursa navedenih gore.
Izvori vode: Nošenje filtera ili prečišćivača vode je neophodno, ali su beskorisni ako ne znate odakle dolazi vaša voda. Da li postoje pouzdani potoci? Jezero pokraj kojeg prolazite? Ili će vam biti potrebno skrenuti sa staze da biste stigli do izvora vode? Ako dobijate vodu sa snegom, moraćete da otopite sneg. Ako vam je voda mutna, možda ćete morati da ponesete određeni tip filtera ili prečišćivača.
Terenske karakteristike: Nadamo se da imate opštu ideju o tome u šta se upuštate pre nego što krenete, ali vaša mapa (ili GPS uređaj) će vam pokazati tačno gde će se dogoditi vaši usponi, gde ćete praviti pauze sa pogledom, itd. Izveštaji sa putovanja će vam reći da li je put zatvoren, da li postoje delovi staze koji su uništeni ili preusmereni, i takve stvari na koje treba obratiti pažnju kao što su sneg na tlu, puno blata ili možda čak prisustvo otrovnog bilja.
Oprema i potrebštine
Sada kada znate detalje o vašem odredištu, spremni ste da se pobrinete da imate sve što vam je potrebno za putovanje. Evo nekoliko stvari koje treba imati na umu:
Dozvole i propusnice: Savezne zemlje se razlikuju u zahtevima za dozvole za kampovanje u divljini. Neka divlja područja dozvoljavaju ulaz samo kroz godišnji sistem lutrije.
Životinje: Najčešće životinje s kojima ćete se susresti prilikom planinarenja su poput miševa i drugih glodara. Na nekim područjima možda ćete morati istražiti šta učiniti ako naiđete na otrovnu zmiju. Da li ćete planinariti u području gde žive medvedi? Saznajte šta učiniti ako naiđete na grizlije ili crne medvede i koje su zahtevi za skladištenje hrane.
Insekti: Saznajte da li su ujedi insekata problem tamo gde idete. Odeća koja odbija insekte, mreža za spavanje u hamuku ili mreža protiv komaraca za vreme obroka mogu biti neprocenjive za udobnost. Neki planinari nose kišnu odeću da bi sprečili ubode komaraca.
Hrana: Planirajte da nosite 0,7 do 1,1 kilogram suve hrane (ili 10.000 do 15.000 kalorija) po osobi dnevno. Promena nadmorske visine, brzina i pređena udaljenost će uticati na to koliko često jedete. Neki stručnjaci preporučuju da prekomerno pakujete hranu na početku, ako ste novi u planinarenju. Uvek nosite malo više hrane u slučaju hitne situacije.
Gorivo: Ono što jedete će odrediti koliko goriva za šporet treba da ponesete. Da li ćete piti kafu svako jutro ili uzeti energetsku pločicu i krenuti? Da li vam je potrebno da otopite sneg ili napravite tople vreće za spavanje? Da li ćete pripremati smrznute obroke ili kuvati običnu hranu? Ponovo, vežbajte unapred kako biste saznali koliko goriva trošite obavljajući sve ove aktivnosti i možete proceniti koliko trebate poneti.
Proverite stanje opreme: Uverite se da je sve vaša oprema u dobrom stanju, bez rupa ili kvarova: šator za planinarenje, ranac, vreća za spavanje, podloga za spavanje, šporet, baterijska lampa, čizme ili cipele, kišna odeća, itd. Uverite se da vam cipele dobro pristaju i da su udobne.
Zajednička oprema: Idete s drugima? Odlučite ko šta nosi kako biste izbegli dupliranje ili nedostajuće stavke. Česta deljena oprema uključuje šporet, šator i filter za vodu.
Završne pripreme
Baš pre nego što krenete na put, uradite sledeće:
Spakujte svoj ranac: Kada sve stavite u ranac i podignete ga prvi put, možda ćete odlučiti da ipak ne trebate tu dodatnu konzervu čilija.
Proverite vreme: Ili planirajte u skladu s onim što saznate, ili razmislite o odlaganju ili otkazivanju putovanja ako je potrebno.
Napišite ko da vas kontaktira i kada, ako se niste vratili u očekivanom vremenu. Ostavite komad papira s kontakt informacijama ispod prednjeg sedišta vašeg automobila, takođe.
1 razmišljanje na “Kako isplanirati kampovanje ili planinarenje”
Komentari su zatvoreni.