Kako zapaliti logorsku vatru

Za mnoge, logorska vatra je voljena i neophodna tradicija na otvorenom – kinetička, svetlosna, sanjalačka sila prirode koja je generacijama služila kao centralno mesto okupljanja u divljini.

Ovaj članak objašnjava ključne korake za paljenje uspešne logorske vatre, kao i savete o pravilima ponašanja sa vatrom, bez obzira da li se bavite kampovanjem ili planinarenjem.

Pronađite ili napravite prsten za vatru

Prsten Za Vatru

Kampovi: Palite vatru samo u označenim prstenovima za vatru, roštiljima ili kaminima. Većina uređenih kampova ima neku verziju ovih. Korišćenje vatre u prstenu će smanjiti vaš uticaj i zadržati vašu vatru pod kontrolom.

Uvek proverite sa operaterom kampa da li je paljenje vatre dozvoljeno. Na nekim područjima, teški suvi periodi mogu rezultirati zabranom kampovanja čak i u kampovima.

Ako kampujete u automobilu na nerazvijenoj lokaciji, unapred proverite sa agencijom koja upravlja zemljom. Možda će biti potrebna dozvola za kampovanje.

Procenite lokaciju pre nego što započnete vatru. Ako je lokacija obrasla rastinjem ili ima nisko viseće grane, držite vašu vatru malom ili je uopšte preskočite. U suvim uslovima, leteći žarovi lako mogu započeti požar.

Planinsko područje: Na planinskim područjima gde su vatre dozvoljene, koristite postojeći prsten za vatru ako je neko ostavio. Napravite novi samo u hitnim situacijama, i ako situacija dozvoljava, rastavite ga kada završite. Ako već postoji, očistite ga pre nego što odete.

Uklonite sav zapaljivi materijal sa vašeg ognjišta. Idealno, osnova vaše vatre treba da bude pesak, šljunak ili mineralno zemljište (često se nalazi u koritima reka ili na šljunkovitim ostrvima). Intenzivna toplota može sterilisati zdravo zemljište, pa pažljivo birajte svoju lokaciju.

Pročitaj  Šatori za kampovanje: Vodič za početnike

Alternativa prstenu za vatru je izdignuta vatra. Koristeći svoju lopatu za sanitaciju, napravite kružnu, ravnu platformu od mineralnog zemljišta (peskovito, svetlucavo, neplodno zemljište) visoku oko 15-20 cm. Koristite ovo kao osnovu za vašu vatru. Idealno je napraviti ovu platformu na ravnom kamenu. Možete lako rasuti ovu gomilu kad završite.

Sakupite drva za vatru

Sirovine Za Vatru

Da biste uspešno zapalili vatru, trebaće vam tri vrste goriva: brzi paljivači, ložište i drva za vatru.

  • Brzi paljivači uključuju male grančice, suve listove, iglice ili šumu.
  • Ložište se sastoji od malih štapova, obično manjih od 2.5 cm u prečniku.
  • Drva za vatru su bilo koji veći komad drveta i ona će održavati vašu vatru dugo kroz noć.

Kampovi: Koristite samo lokalna drva za vatru. Obližnje prodavnice često imaju drva za vatru, a ponekad domaćini kampa nude pakete drva za vatru ili ložišta na prodaju.

Ne nosite drvo sa sobom ako putujete iz udaljenosti veće od 80 km. Kampovi mogu čak zabraniti donošenje sopstvenih drva za vatru bez obzira na udaljenost koju putujete. Zašto? Da biste izbegli unošenje problematičnih insekata u šumu.

Nazovite kamp ili lokalnu kancelariju šumara unapred za informacije i savete.

Divljina: Ako prikupljate drva za vatru, sakupljajte samo oboreno drvo daleko od vašeg mesta. Nikada ne secite živo drveće ili ne lomite grane sa stojećih drveća, čak ni mrtve. Ptice i divlje životinje koriste mrtve grane i panjeve.

Ne sakupljajte ili ne sagorevajte komade deblje od zapešća odrasle osobe. To je zato što debeli komadi drveta retko potpuno sagorevaju i obično se ostavljaju kao izgoreli, neprivlačni ostaci.

Zapamtite da sledite principe “Ne ostavljaj traga” kada sakupljate drva.

Pročitaj  Osnovne stvari koje početnici treba da znaju pre kampovanja

Pripremite vatru

Upustvo Za Vatru

Konus: Počnite sa malim konusom od paljevine oko nekoliko šaka zapaljive materije koja je labavo naslagana u centru ognjišta. Kada vatra počne snažno gorjeti i temperatura se poveća, možete dodavati veće drvene komade nekoliko puta po potrebi.

Kućica od drva: Postavite dva veća komada drva paralelno jedan do drugog i ostavite nešto prostora između kako biste formirali osnovu svoje strukture. Zatim, okrenite za 90 stepeni i postavite dva nešto manja komada drva na vrh i okomito kako biste formirali kvadrat. Stavite puno paljevine unutar kvadrata. Nastavite dodavati još nekoliko slojeva drva oko perimetra, svaki put malo manje. Završite slojem paljevine i zapaljive materije preko vrha. Zapamtite da ostavite prostor između drva kako bi vatra mogla dobiti dovoljno kiseonika.

Obrnuto (piramidalno): Počnite sa tri ili četiri najvećeg komada drveta postavljenih jedan pored drugog na donjem sloju. Okrenite za 90 stepeni i zatim dodajte drugi sloj nešto manjih komada drveta na vrh. Nastavite naizmenično dodavati još nekoliko slojeva na ovaj način, postajući manji kako idete. Stavite svoju paljevinu i zapaljivu materiju na vrh.

Zapalite vatru

Paljenje Vatre

Zapalite upaljačem ili šibicom fitilj. Korišćenje zapaljivača dizajniranih da lako zapale može pomoći da fitilj uhvati plamen. (Budite sigurni da nosite vodootporne šibice i zapaljivač. Materijali za pravljenje vatre se smatraju jednim od “Deset neophodnih stvari”.)

Nakon što zapalite fitilj, lagano duvajte pri dnu vatre kako biste obezbedili kiseonik, što će pomoći da se intenzitet plamena poveća i dalje zapali drvo.

Kako vatra gori, pomerajte žeravice ka sredini kako biste ih potpuno spalili. Idealno bi bilo da ih svedete na belu pepelj.

Ugasi vatru

Gašenje Vatre

Trebalo bi da ugasite vatru prelivanjem vode preko nje (budite oprezni da ne stojite tamo gde bi vas para mogla opeći), mešanjem pepela, a zatim dodavanjem više vode. Ponavljajte koliko god je potrebno. Pepelj treba da bude hladan na dodir pre nego što napustite mesto. Budite potpuno sigurni da je vatra ugašena i hladna pre nego što odete.

Pročitaj  Šta Poneti na Kampovanje - Kompletan Vodič

Nikada ne ostavljajte vatru na kampu bez nadzora!

Očistite vatru na kampu

Spaljujte smeće samo ako može potpuno da se sagori i pretvori u pepeo. Ne pokušavajte da spalite plastiku, limenke ili foliju. Ako spalite nešto što nije potpuno izgorelo, skupite ostatke kada vatra ugasi i ili ga ponesite sa sobom ili stavite u kantu za smeće.

Kada ste u divljini, iznesite sav otpad koji nađete u vašem ognjištu. Izvadite sve komade uglja ostavljene unutar vašeg kruga, odnesite ih dalje od vašeg mesta, izdrobite komade, zatim raširite ostatke i prašinu po širokoj površini.

Podijelite sa prijateljima na društvenim mrežama :)