Nikad nije prerano početi kampovati sa svojom decom. Porodično noćenje napolju je odličan način da se mlađa deca upoznaju sa čarima prirode. Od beba do tinejdžera, deca svih uzrasta će pronaći mnogo stvari koje će ih fascinirati na kampovanju: nebo posuto zvezdama, udaljeni poziv sove, mala buba u zemlji. Kampovanje može otvoriti njihove oči i probuditi njihova čula za prirodno okruženje.
Evo nekoliko saveta za početak – i za stvaranje nezaboravnog iskustva.
Vežbajte kampovanje kod kuće
Ako su vaša deca novajlije na otvorenom, postavite šator u dvorištu ili čak unutar vašeg doma. Dozvolite im da provode vreme u njemu i spavaju u njemu kako bi postali udobni u novom okruženju za spavanje. Isprobajte porodični izlet na jedan od parkova blizu kuće. Provedite pola dana na jezeru ili u parku i vidite kako vaša deca reaguju na iskustvo.
Dopustite deci da pomognu pri pakovanju
Dajte deci odgovornost da spakuju svoju kampersku opremu (koristeći listu koju ste napravili). Duplo proverite posao pakovanja vašeg deteta pre nego što krenete od kuće. Održavajte organizaciju tako što ćete deci dozvoliti da spakuju lične stvari u torbu i podstaknite ih da uvek te stvari vrate u tu torbu. Torba svakog deteta treba da bude drugačije boje radi lakše identifikacije.
Pakujte hranu koju deca vole
Dozvolite deci da doprinesu planiranju menija kako bi se uzbudili zbog putovanja. Pitajte ih šta bi voleli da jedu i kakve poslastice žele. Pakujte hranu za koju znate da će im se svideti; sada možda nije vreme da isprobavate novi kulinarski obrok. Imajte spremne grickalice koje su dostupne dok putujete i na kampu.
Pronađite pravi kamp
Izaberite kampove sa sadržajima koji odgovaraju potrebama vaše porodice. Neki kampovi imaju sportske terene, plaže ili mesta za kupanje, potoke ili reke i igrališta; drugi nude stolove za piknik, toalet i tuševe sa toplom vodom. Ako vam je prvi put, krenite od malih stvari, ostanite blizu kuće i izaberite kampove sa puno sadržaja. Postepeno prelazite na udaljenije ili avanturističke lokacije ili duže izlete. Pitajte druge porodice za preporuke o omiljenim mestima prijateljskim deci. Planiranje putovanja učinite porodičnim zadatkom. Pitajte decu za ideje o stvarima koje treba raditi ili videti na vašem odredištu. Ozbiljno shvatite njihove sugestije.
Istražite aktivnosti
Znajte koje su planinske staze ili druge aktivnosti dostupne na vašem odredištu. Budite spremni sa nekim potencijalnim idejama kada deca kažu: “Dosadno mi je.” Kampovi sa puno sadržaja imaju oglasne table koje prikazuju lake prirodne staze. Možete li iznajmiti čamac ili ima mesta za vožnju biciklom?
Organizujte svoju opremu
Organizujte kamp opremu u kutije za lakši pristup kada stignete na kamp. Koristite prozirne plastične kutije ili kartonske kutije da biste držali svoju kuhinjsku opremu, šator, vreće za spavanje i drugu opremu u posebnim pregradama. Sve što je vezano za kuhinju ide u jednu kutiju, kutiju ili torbu; oprema za spavanje u drugu. Ne želite provesti puno vremena tražeći po svojim stvarima na kampu, posebno ako stignete na kamp kasnije nego što ste očekivali. Imati stvari organizovane unaprijed takođe vas održava organizovanim za sledeći put.
Obucite decu slojevito
Proverite vreme i obucite decu prema tim spoljašnjim uslovima. Ako postoji šansa za kišu, budite spremni sa kišnim jaknama. Temperature mogu pasti noću čak i ako je vruće i sunčano tokom dana. Razmislite o slojevima tako da deca mogu oblačiti ili svlačiti odeću prema potrebi da bi se prilagodila promenama temperature. Bebe i mlađa deca se ne kreću toliko kao starija deca, pa obično trebaju sloj više nego što biste vi nosili.
Predvidite moguće izazove
Najbolje poznajete svoje dete i kako bi moglo reagovati na situacije. Pokušajte da unapred rešite potencijalne probleme. Da li vaše dete još uvek ide na nošu ili mrzi da ustaje noću da ide u kupatilo? Ponesite malu putnu nošu koju biste mogli postaviti odmah ispred vašeg šatora. Da li vaše dete rano ustaje? Ponesite knjigu ili igračku koja bi ih mogla zadržati zauzetima ujutru dok vi još uvek zevate. Da li vaš tinejdžer lako spava i kasno ustaje? Zapamtite čepiće za uši kako bi vaš tinejdžer mogao duže spavati dok ostatak porodice uživa u ranom doručku.
Ponesite omiljenu igračku
Ponesite jednu ili dve omiljene igre i igračke, ali pokušajte da igračke svedete na minimum. Ostavite prostora za mnogo neformalne igre na otvorenom. Deca često pronalaze mnogo interesantnijih stvari za videti i igrati se na kampu. Možda ćete biti iznenađeni koliko će sati vaše dete provesti kopajući po pesku ili jednostavno istražujući. Deca će pronaći načine da stvore svoju sopstvenu zabavu na otvorenom. Ako ipak ponesete igračke, neka to bude nešto što će dopuniti njihovu igru na otvorenom kao što je zmaj, lopta, frizbi za letenje, povećalo za posmatranje insekata ili dvogled.
Dodajte posebne dodatke
Nije vam potrebno puno opreme, ali jedna ili dva posebna predmeta mogu zaista doprineti uživanju dece u kampovanju. Razmislite o pakovanju fluorescentnih štapića, stolica za kampiranje veličine dece ili drugih stvari za kampiranje dece. Dajte deci njihovu sopstvenu baterijsku lampu, čeonu lampu ili drugo osvetljenje za kamp. Deci se možda dopada imati niz solarnih ili baterijskih svetala za unutrašnjost šatora noću.
Uključite vašu decu
Čak i ako imate osećaj da možete brže postaviti šator ili skuvati obrok sami, uključite svoju decu u kamperske poslove koliko god je to moguće. Naučite ih osnovama: kako postaviti šator, pronaći ravno mesto za šator ili skuvati kamperski obrok. Dodelite deci zadatke koji su primereni njihovom uzrastu i značajni. Mlađa deca mogu pomoći u punjenju boca sa vodom, razvlačenju vreća za spavanje ili naduvavanju podloga za spavanje. Stariju decu postavite da peru sudove ili da kuvaju večeru jedne večeri.
Imajte pozitivan stav
Budite entuzijastični. Zašto bi deca trebala da budu uzbuđena zbog kampovanja sa porodicom ako vi niste? Prvo pravilo kampovanja sa decom? Budite spremni da se nosite sa neprijatnostima. Sve je na drugačijem mestu. Kupatilo više nije niz hodnik; tekuća voda može ili ne mora biti dostupna. Vodite primerom s pozitivnim, “može se” stavom i vaša deca će pokupiti vašu vibraciju.
Mislite o bezbednosti
Kada stignete na kamp, postavite osnovna pravila o tome gde vaša deca mogu lutati i razgovarajte o tome šta treba da rade ako se izgube. Koje su granice? Da li smeju van parkinga ili blizu vode? Da li smeju lutati po tuđim kampovima ili ići u toalet sami? Dajte deci zviždaljku i naučite ih da je duvaju ako se izgube od vas. Noću, osigurajte im pristup baterijskoj lampi ili lampi na glavi. Budite svesni određenih karakteristika kampa koje bi mogle biti opasne—blizina puta, brza reka, strma provalija.
Pronađite trenutke za podučavanje
Bez obzira na uzrast, vaša deca uvek mogu da nauče o najboljim praksama koje treba da slede kada su napolju. Podsetite ih kako mogu uživati u prirodi dok istovremeno preduzimaju male korake da je zaštite. Naučite ih kako da poštuju divlje životinje (ne hranite životinje ili ne gnječite insekte), pravilno se rešavaju smeća (ponesite smeće sa sobom), ostavite kamenje, biljke i druge stvari gde ih nađete i druge principe poput “ne ostavljaj tragove”. Ako kampujete u neuređenim područjima, pobrinite se da vi i vaša deca pratite pravilne postupke za odlazak u toalet u šumi.
Iskoristite prirodu na najbolji način
Tražite divlje životinje. Posmatrajte insekte. Ispitajte stene. Identifikujte ptice, cvetove, oblake, sazvežđa. Vodite decu u penjanje po stenama. Pokažite interesovanje za stvari koje ih zanimaju. Ponesite vodič za terensko posmatranje ili knjige o posmatranju prirode kako biste pomogli u identifikaciji biljaka ili životinja i saznali o stvarima koje pronađu. Iskoristite programe prirodnih nauka ili razgovore sa rendžerima. Mnogi nacionalni parkovi nude programe za mlađe rangere, vođene šetnje prirodom ili aktivnosti na noćnom nebu. Pitajte osoblje kampa da li park nudi aktivnosti usmerene na decu.
Prljavština
Priznajmo. Deca će se prljati tokom kampovanja. Imat će blato na cipelama i prašinu svuda. Kampovanje je jedino mesto gde bi trebalo da imaju prostora da se isprljaju. Ako nema tekuće vode na vašem mestu, razmislite o postavljanju stanice za pranje ruku sa malom kantom sapunaste vode. Ponesite malu prostirku za kampovanje da postavite ispred vrata ako želite da unutrašnjost šatora bude urednija.
Postavite dodatni šator (za tinejdžere)
Nije uvek moguće ili praktično, ali razmotrite nošenje dva mala šatora ili veći šator sa odvojenom “sobom” sa mrežom za vašeg tinejdžera koji žudi za privatnošću. Imati poseban spavaći prostor daje starijoj deci malo nezavisnosti i kontrole nad svojim prostorom. Dopustite im da povedu prijatelja ili kampuju sa drugom porodicom koja ima stariju decu.
Popustite tinejdžerima
Mnogi tinejdžeri mogu biti svesni svog tela, pa im “prilagođavanje” može biti teško ako su nezadovoljni zbog akni, telesnog mirisa ili prljave odeće. Popustite svojim tinejdžerima ako insistiraju na pakovanju proizvoda za kosu, kožu ili druge proizvode koje vi možda smatrate nepotrebnim za kampovanje. Dopustite im da spavaju duže, sami lutaju (postavite smernice) ili povedu prijatelja. Mnogi tinejdžeri su takođe vezani za svoje pametne telefone ili druge elektronske uređaje; iako možda nećete moći da ih potpuno odvojite, razmislite o postavljanju nekih razumnih ograničenja ili očekivanja.
Budite fleksibilni
Bez obzira koliko ste spremni, stvari možda neće ići onako kako ste planirali. Zapamtite da sve što možete učiniti jeste stvoriti dobru strukturu za kampiranje vaše dece. Najbolji deo izlaska napolje je taj što stvarate iskustva kako idete. Budite fleksibilni i strpljivi. Usporite. Odustanite od strogog rasporeda i uživajte u trenutku. Nemojte prisiljavati decu na dnevnu šetnju ako to znači da će cela porodica biti uznemirena.
Stvorite udobnu spavaću sredinu
Mlađa deca možda žele svoj jastuk, omiljeno ćebe ili plišanu igračku. Ne štedite na stvarima koje su vam najvažnije. Ako imate problema sa uspavljivanjem, izaberite deblju i luksuzniju podlogu za kampovanje. Ponesite jastuke iz kuće ili svoje omiljeno ćebe. Za bebe, koristite dečiji krevetac ili prenosivi krevetac ako imate šator dovoljno veliki za to. Što više kampujete, više ćete naučiti šta vam je potrebno i na šta možete bez problema da se odreknete.
Pratite poznatu rutinu za spavanje
Ako svake večeri čitate knjige sa svojim detetom pre spavanja, nemojte preskakati to samo zato što kampujete. Mala deca vole rutinu. Obucite ih u pidžamu za spavanje, operite zube i pročitajte im nešto iz knjiga. Za bebe, zadržite njihove spavaće navike što je više moguće blizu rutine.
Ostavite prostora za napredak
Nećete stvoriti savršeno iskustvo već prvi ili čak drugi put. Zabeležite beleške na kraju svake vožnje kako biste se podsetili šta treba da ponesete sledeći put, šta možete ostaviti ili kako biste stvari mogli drugačije da uradite.